Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

HELL  CREEK  RANCH  

Búrské kozy
 

 

Burská koza byla vyšlechtěna evropskými usedlíky v jižní Afice z místní bantuské kozy. Pravděpodobně křížením s evropskými a indickými kozami vznikly tři formy nezušlechtěné burské kozy a zušlechtěná burská koza. Do Evropy byla dovezena zušlechtěná burská koza, která se používá ke křížení s místními evropskými kozami. Aby byla zvýšena jejich masná produkce. Dožívají se kolem 8 let.

 

Burské kozy jsou většího tělesného rámce s dobrým osvalením a pevnou konstitucí. Trup je středně dlouhý s dobře utvářenými zmasilými plecemi a kýtami. Hlava je mohutná s výrazným čelem, u obou pohlaví rohatá s výrazným klabonosem, se středně dlouhýma svislýma ušima. Barva očí je hnědá. Srst je krátká, zbarvení – hlava je červenohnědá s bílou lysinou, uši i krk jsou červeno hnědé, ostatní zbarvení těla je bílé. Zvířata jsou klidná a pohodlná.

Plemeno vyniká hlavně masnou užitkovostí (burské plemeno má nejlepší kvalitu masa) nikoli mléčnou (neprodukují dostatek mléka pro dojení). Plodnost na okozlenou matku 160 – 180%, denní přírůstek 200 – 220 g.

(zdroj: búrskékozy.cz)

 

 

image

TOPlist